Uzman Görüşü: Mayıs’ta Gözünüz Bu 4 Altcoin Üzerinde Olsun!

Mayıs ayı genel olarak kripto için iyi bir ay. Kripto piyasası yatay bir seyir izlese de, Mayıs ayı boyunca göz önünde bulundurulması gereken bazı iyi altcoin projeleri var. Peki Mayıs ayında hangi coinlere bakmak gerekiyor? Altcoinbuzz ekibinden kripto uzmanı Camille Lemmens, Mayıs’ta radarda olması gereken 4 altcoin paylaşıyor.

İlk sıradaki altcoin: PARSIQ (PRQ)

PARSIQ tamamen on-chain ve off-chain uygulamaları gerçek zamanlı olarak birbirine bağlamakla ilgili. Ekip uzun zamandır bunu yapıyor. Ancak, son zamanlarda büyük bir değişiklik oldu. Bildiğiniz gibi, Blockchain’ler birbiriyle konuşamaz. Akıllı sözleşmeler yalnızca kendi ağlarında çalışır. Artık öyle değil. PARSIQ Reaktif Network’ü piyasaya sürdü. Akıllı sözleşmeler artık diğer Blockchain’lerdeki sözleşmeleri okuyabiliyor. Sonuç olarak, EVM Blockchain’lerdeki akıllı sözleşmelerin artık birbirleriyle konuşması mümkün.

Bunun çok büyük etkileri var. Örneğin, akıllı sözleşmelerin artık farklı Blockchain’lerdeki eylemleri tetiklemesi mümkün. Örneğin, Polygon’daki bir oyun sırasında BSC Blockchain’deki bir eylemi tetikleyebilirsiniz. Yani %100 cross-chain ve birlikte çalışabilir. Ancak bu sadece oyunla ilgili değil, ticarette de harika çalışıyor. Reaktif Network ile artık oracle’lara güvenmiyorsunuz. Her şey on-chain kalıyor. CEX ya da fiyat beslemesi gibi tüm off-chain bileşenler kullanılmaz hale geliyor. Bu gerçekten devrim niteliğinde. PARSIQ, The Graph için çok daha ucuz ama çok gerçek bir rakip.

İkinci sırada Goldfinch (GFI) var

Goldfinch ile gerçek dünya varlıklarının dünyasına giriyoruz. Goldfinch’in hedefi herkes için finansal kapsayıcılığa sahip olmak. Bu nedenle, Goldfinch kredi limitleri sağlar. Siz USDC’nizi sağlayabilirsiniz ve borç alanlar da bunu ödünç alabilir. Ancak, işin ilginç yanı şu. Bu borçlular dünyanın her yerinden şirketler. Afrika’daki start-up’lar ya da Amerika’nın büyük şehirlerindeki kurumlar. Aradaki fark, hepsinin aynı sermaye piyasalarına erişiminin olması.

Goldfinch, sermaye piyasasını kullanıcıya getiriyor. Önemli bir fark, teminata ihtiyacınız olmaması. Bunun yerine, diğer katılımcıların kolektif bir değerlendirmesiyle kredi itibarlarını kontrol ediyorlar. BlackRock yakın zamanda multi-milyarlık bir RWA fonu başlattı. Sonuç olarak, RWA projeleri tokenlarında %20’ye varan fiyat artışları gördü. Buna Goldfinch de dahil. Mevcut altcoin fiyatı 3,45 dolar. Piyasa değeri 254,8 milyon dolar. 114 milyon GFI tokeninin 73 milyonu dolaşımda. Geçen yıl boyunca, GFI %545 oranında arttı. Size 1 yıl önce Goldfinch’ten bahsetmiştik. O zman 0,63 dolarlık bir fiyata sahipti. Yani, RWA önümüzdeki boğa koşusu ayağında büyük yapmak için iyi bir başlangıç.

Listeye Axelar (AXL) ilde devam ediyoruz

Birincisi Axelar’da her şey cross-chain’le ilgili. İkincisi, Axelar Cosmos Hub’ın bir parçası. Axelar Sanal Makinesi ve Cross-Chain Token Katmanı sunuyor. Yani, köprüleme hakkında çok şey var, ama daha fazlası var. Axelar VM, yeni Blockchain’lerin izinsiz olarak bağlanmasına olanak tanır. Bu da onu bir mesajlaşma hizmetinden daha fazlası yapar. Tamamen programlanabilir bir cross-chain katmanıdır. Cross-Chain Token Hizmeti, geliştiricilerin birden fazla ağda token başlatmasına olanak tanır. Ayrıca kodlama da gerekmez. Bu, birlikte çalışabilirliğe olanak tanıyan merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir özelliktir.

Axelar programlanabilir, ölçeklenebilir ve güvenlidir. Şu anda Axelar halihazırda 15 Blockchain’e hizmet veriyor. Ayrıca, daha fazlası da yolda. AXL token’ın şu anki fiyatı 1,24 dolar. Altcoin piyasa değeri 795 milyon. Maksimum arzın sınırı yok ve toplam arz 1,14 milyar token. Bunların 646 milyonu halihazırda dolaşımda. AXL geçen yıla göre %118 artış gösterdi.

Son sıradaki altcoin: Helium Network (HNT)

Helium ile IoT (Nesnelerin İnterneti) ve DePIN’in derinliklerine iniyoruz. Şimdi, DePIN tamamen altyapı sağlamakla ilgili. Helium’un sağladığı da tam olarak bu olsun. Merkezi olmayan bir kablosuz altyapı sunuyor. Helium’da madencilik Temmuz 2019’da başladı. Ancak, Nisan 2023’te Helium Solana’ya taşındı. Şu anda, dünyanın her yerinde Helium ortakları bulmak mümkün.

Örneğin, bu harita sıcak noktalarını gösteriyor. Ağını kablosuz cihazlara bağlamak için node’ları kullanır. Uyumlu etkin noktaları kullanarak kapsama alanı oluşturarak Helium token madenciliği yapmak mümkün. Ayrıca Date Credits de var. Bunlar USD’ye sabitlenmiş hizmet tokeneleridir. HNT’den türetilirler ve bunları gaz ücretlerini ödemek için kullanabilirsiniz. Ancak, DC’yi yalnızca HNT yakarak üretmek mümkün. Yani, yerinde güzel bir darphane ve yakma mekanizması var. Şu anki altcoin fiyatı 5.41 dolar. Piyasa değeri 886 milyon dolar. 223 milyon maksimum ve toplam arzın 164 milyonu dolaşımda. Geçen yıl altcoin fiyatı %222 oranında arttı.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x