Erdoğan: Sinsi tuzağa düşmeyeceğiz

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün iki yeni üyesiyle ilk toplantısını yaptı. Yaklaşık 2 saat 40 dakika süren Kabine toplantısının ardından Millete Sesleniş konuşması yapan Erdoğan, Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u kutlayarak Mehmet Özhaseki ve Fahrettin Koca’ya da teşekkürlerini sundu. Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

YEŞİL VATAN SAVUNMASI: Dünyada örnek alınan orman yangınlarıyla mücadele filosunu kurduk. Mücadeleyi; 26 uçak, 105 helikopter ve 5 binden fazla kara aracıyla sürdürüyoruz. Terörle mücadelede destan yazan insansız hava araçlarını ‘yeşil vatanın’ savunmasında da etkin olarak kullanıyoruz. Dünyada orman yangınlarıyla mücadelede İHA kullanan 2 ülkeden biriyiz.

NETANYAHU BİR KATİL: Batılı güçlerin askeri, diplomatik ve siyasi desteğini arkasına alan İsrail’in, gözünü komşularına diktiğini görüyoruz. Lübnan’a yönelik saldırıların ve tehdit dilinin artması bizi ciddi manada endişelendirmektedir. Batı dünyası destek verdikçe, İslam alemi sessiz kaldıkça, Netanyahu denilen caninin, tüm bölgemizi ateşe sürükleme pahasına, işgal politikasına devam edeceği anlaşılıyor. Karşımızda ‘devlet adamı’ vasfının asgari şartlarını dahi taşımayan, gözü dönmüş, aklını, vicdanını kaybetmiş bir katil vardır. Netanyahu yönetimi altındaki İsrail saldırganlığı durdurulmadıkça, Türkiye dahil bölgemizdeki hiçbir devlet kendini emniyette hissedemez.

TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK: Bizim kimsenin toprağında ve egemenliğinde gözümüz yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve milli birliğinin korunması, Türkiye’nin de önceliğidir. DEAŞ’la birlikte güney sınırlarımız boyunca PKK’ya kurdurulmak istenen terör devletine en ağır darbeyi sınır ötesi harekatlarla, Türkiye indirmiştir. Türkiye’nin Suriye’deki mevcudiyeti ‘teröristan’ kurma planlarının önündeki en büyük bariyerdir.

ESAD İLE GÖRÜŞME: Biz, ayrılıkları derinleştirme yerine ortak paydayı büyütmenin derdindeyiz. İç siyaset gibi dış politikada da ‘sıkılı yumrukların açılmasında’ büyük fayda olduğuna inanıyoruz. Bunun için kiminle görüşülmesi, konuşulması gerekiyorsa, geçmişte olduğu gibi, yine görüşmekten imtina etmeyiz. Elbette bunu yaparken, öncelikle Türkiye’nin menfaatlerini referans alacak, ama bu süreçte bize güvenen, bize sığınan, bizimle ortak hareket eden hiç kimsenin mağdur olmasına da izin vermeyeceğiz. Türkiye, dostlarını yarı yolda bırakan bir devlet değildir ve olmayacaktır.

BORALTAN ÖRNEĞİ: Tek parti zihniyeti, Azerbaycanlı kardeşlerimizi Sovyetlere teslim ederek, ülkemize Boraltan Köprüsü faciasını yaşatmıştı. Böyle bir siyasi musibetin tekerrürüne tahammülümüz olamaz. Kamu düzeni, devletimizin kırmızı çizgisidir. Hangi bahaneyle olursa olsun bu çizginin aşılmasına eyvallah demeyeceğiz.

KAOS PLANI TEZGAHLANDI: Biz, sokaklar üzerinden kotarılan kaos planlarına bağışıklık kazanmış bir ülkeyiz. Geçmişte etki ajanları ve provokatörler eliyle ülkemize hangi bedellerin ödetildiğini gayet net hatırlıyoruz. Kayseri’de son derece iğrenç, rezil bir taciz vakası üzerinden aynı kaos planı tezgahlandı. Bu oyunun ikinci perdesi ise Suriye’nin kuzeyinde bulunan Türk çıkarlarına ve varlığına yönelik sahnelendi. Bölücü terör örgütü artıkları ve işbirlikçiler eliyle kotarılan bu oyunu kimin yazdığını, bunlara kimlerin figüranlık yaptığını çok çok iyi biliyoruz. Allah’ın izniyle ne biz, ne milletimiz, ne de Suriyeli kardeşlerimiz, bu sinsi tuzağa düşeceğiz. Nefret söylemlerine, faşizme, ırkçı vandallığa ve provokasyonlara boyun eğmeyeceğimizin altını çiziyorum.

BAYRAĞA UZANAN ELLERİ KIRARIZ: Bayrağımıza uzanan mülevves elleri kırmasını bildiğimiz gibi, ülkemize sığınan mazlumlara uzanan elleri de kırmasını biliriz. Kimse; kendini polisin, hâkimin, devletin yerine koyamaz. Kayseri’deki olaylar sonrasında ortalığı yakıp yıkan, polisimize saldıran, işyerlerine ve evlere zarar veren 474 provokatör gözaltına alındı. Dün de Suriye Milli Ordusu güçleri ve güvenlik kuvvetlerimiz, Suriye’nin kuzeyindeki kışkırtmalara gerekli müdahalelerde bulundu. Suriye Geçici Hükümeti ise şanlı bayrağımıza yönelik saldırıları lanetlediğini en sert biçimde kamuoyuna ilan etmiştir. Fitne teşebbüsleri bir kez daha boşa çıkmıştır.

ŞEREF MADALYASI: Türkiye, bugün Gazze krizinde verdiği başarılı imtihanı, son 13 yıldır Suriye meselesinde de vermiştir. En zor günlerinde Suriyeli muhacilerle ensar olmanın onurunu, göğsümüzde bir şeref madalyası olarak iftiharla taşıyacağız. Buna gölge düşürecek, 13 yıldır ülkemizin şefkat şemsiyesi altında olan mazlumları sıkıntıya sokacak hiçbir eyleme girişmeyiz. Suriye’nin kuzeyinde, bölücü terörden arındırdığımız yerleşim yerlerine 670 bin kişi geri döndü. Suriye’de huzur ortamı güçlendikçe, geri dönüşler de artacak.

‘ERKEN SEÇİM YOK’

Erdoğan, “Son dönemde seçmen iradesini yok sayma küstahlığının tekrar nüksettiğini görmekteyiz. Geçen hafta gündeme taşınmak istenen ‘erken seçim’ tartışmalarına bu zaviyeden bakılması gerektiği kanaatindeyiz. Bizce bu tartışmalar, muhalefet bünyesinde giderek kızışan ‘iç savaşın’ dışa yansımalarından ibarettir. Yeni hükümet sisteminde ‘erken seçim’ diye bir kavram yoktur” dedi.

ERDOĞAN VE PUTİN BUGÜN GÖRÜŞECEK

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kazakistan’ın başkenti Astana’da 3-4 Temmuz’da gerçekleştirilecek Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugün görüşeceğini söyledi. Uşakov, “Görüşmede, tüm önemli ve hassas konular ele alınacak” dedi. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x