Brezilya’daki sel felaketinde ölü sayısı 107’ye yükseldi

Brezilya’nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde geçtiğimiz haftadan bu yana etkili olan yağış sonrası oluşan sellerde, can ve mal kaybı giderek artıyor. Güney Amerika ülkesindeki şiddetli yağışların yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısının 107’ye, kaybolanların sayısının ise 136’ya yükseldiği açıklandı.

374 KİŞİ HASTANELERDE TEDAVİ ALTINDA

AA’nın aktardığına göre, eyalete bağlı Sivil Savunma’dan yapılan açıklamada, yaralı 374 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığı, arama-kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiği kaydedildi. Yerel basına göre ise halen binlerce kişiye elektrik ve internet hizmeti verilemiyor; ölü sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor.

FELAKET DURUMU İLAN EDİLMİŞTİ

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, 3 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, halen ulaşamadıkları alanların olduğunu belirterek, “Son derece istisnai bir durumdan geçiyoruz. Bu, kritik bir olay değil eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır” diye konuşmuştu.

Vali Leite, afetin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne ‘felaket durumu’ ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini söylemişti.

Felaketin etkilediği alanları iki kez ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ise bölgeyi yeniden ayağa kaldıracaklarını ifade etmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x